עובד יושע

פרק יב. אח"י יפו

 
מרשימות אימו צילה יושע
פרק א. עובד – השם שהעניק לו עובד לדיז'ינסקי ז"ל
פרק ב. ילדות: מכפר ביל”ו לירושלים ובחזרה
פרק ג'. הולנד, התחנה הראשונה במסע הנדודים
פרק ד. עוברים צפונה - שטוקהולם
מרשימות אימו צילה יושע
פרק ו. איטליה , מילדות לבגרות
פרק ז. יורדים לאפריקה
פרק ח. ושבו בנים לגבולם
פרק ט. האיחוד המשפחתי, טרום צבא
פרק י. טירונות, ראשית השירות בחיל הים
פרק יא. קורס חובלים
פרק יג. פו"מ ושירות בשארם
פרק יד. תפקידו האחרון בחיל הים – מפקד סטי"ל אח"י חנית
פרק טו. עשרים שנות פעילות אקדמית בחיי עובד
פרק ט"ז: לימודי התואר הראשון והמפגש עם אריאלה באוניברסיטת בר-אילן
פרק י"ז. לימודי התואר השני באוניברסיטה העברית בירושלים
פרק יח. לימודי התואר השלישי בהרווארד (1988 – 1992)
פרק י"ט: אוניברסיטת בראון, פרובידנס (1992- 1994)
פרק כ'- אוניברסיטת ת"א ובנק ישראל 1994-2003
פרק כא. מאבק איתנים להישרדות
נספחים- שולחן ערוך פשוטו כמשמעו
נספחים- ציונות וזהות
נספחים - המוסיקה של עובד
נספחים- עבודה בכיף
מרשימות אימו צילה יושע

עובדי עולה על אח"י 'יפו', פלגה 33 כקצין משמרת, ממלא מקום קצין גנ"ק. מפקד הסטי"ל היה אלכס טל. עובדי מאוד רצה לשרת תחת פיקודו. באותה פלגה שירת עמיתו וחברו הטוב בקורס חובלים מומו כהן על אח"י 'סופה'. בסטי"ל לצד המפקד שירתו שלושה קציני מחלקות: קצין גנ"ק, קצין נשק וקצין מכונה. נוסף להם, הטכנאים למקצועותיהם. היו לספינה ימי חוף וימי ים. בימי חוף: יקיצה בשבע ושלושים, כוס קפה ובשבע ארבעים וחמש, מסדר הנפת הדגל של הצוות, בראשו קצין תדרוך בוקר. חולקו המטלות השונות. הפעילות נמשכה עד הצהרים. אחה"צ תרגולים טקטיים או תרגולי נשק. יום הפעילות מסתיים בתשע בערב. בימי ים: היו שני סוגים של פעילות ימית: א. אימונים ותרגולים, בעיקר בים סוער. ב. הפלגות מקצועיות. בהפלגות אלה הצוות נחלק לשתי קבוצות שהתחלפו לסירוגין כל ארבע שעות סביב השעון. עובדי כקצין גנ"ק ישב על המכ"ם קורא את תמונת הים ומקיים את הקשר בתוך הפלגה במשמרתו. בארבע השעות החופשיות' היה עסוק בהדרכה, בפעולות אחזקה ובתיקון תקלות. השירות בימי הפלגה מאתגר,תובע ריכוז וערנות מירביים. כל זה על חשבון נוחיות אישית אלמנטרית. אתה נשאר באותם בגדים לאורך כל ההפלגה ואפילו ישן עם נעליים. יש קצת תחושת 'סרחון' , אבל מתגברים.

פיצוי מה לתנאים אלה יכל להיות טבח טוב וממושמע. המזון המגיע לספינה הוא מזון משודרג, מסומן כ"לוח 13" ובידיים אמונות אפשר להכין ממנו מטעמים. מה שחשוב במיוחד, שהטבח יהיה ער למצב הים וחלילה לא יתכנן טיגונים בים סוער. ריח הטיגון בספינה מיטלטלת הוא מרשם בטוח לבחילות והקאות. אני זוכרת את סיפורי המטבח של עובדי איך לימד את הטבח להכין מה? אוכל איטלקי, כמובן. אבל גם למד ממנו רבות. אנחנו נהיננו מהתוצאות ימים רבים, עד שהחל להתפנק אצל אריאלה. עובדי היה מפקד קפדן ותובעני. הוא הפך אימתם של החניכים הזוטרים. במסדרי ניקיון הקפיד על כל תו ותג, ובריצות בוקר לא הרפה כשהוא בראש נותן דוגמא אישית. במיוחד לא סבל חנופה, חלקלקות לשון והתחמקות. במשך כל חייו דחה בתוקף את הויטמינים' האלה, גם במקרים שיכלו להיות לו לתועלת רבה. למשמעת על הספינה יש חשיבות מיוחדת, כי מתנהלת בה עבודת שרשרת, וכאשר חוליה אחת נפגמת הכול מתמוטט. הימים היו ימי טרום מבצע ליטני. התנהלה פעילות ימית אינטנסיבית בעיקר בלילות. הסטי”לים היו מעבירים את פלוגות הקומנדו הימי למבצעים מול המחבלים כשהם נשארים מול חופי צור וצידון בתצפיות. היה עליהם בין היתר לאתר מחבלים ולכוון אליהם את הקומנדו. הסטי”לים היו כל הזמן בהיכון להזנקות חוזרות ונשנות. היו להם הישגים לא מבוטלים. אפילו היכטה של ערפאת נלקחה אז בשבי באזור שבין יוגוסלביה לתוניס.

בתקופת השירות בפלגה נבחר עובדי כיו"ר הוועד. הוא ומומו הקימו שק"ם פרטי. עובדי דאג לאיסוף הכסף ומומו ביצע את הקניות. מדי בוקר, כשאושר הדבר, היה מומו יוצא לקנות לחמנית ונקניקיות ושתייה. ה'חברה' אהבו את זה מאוד. במאי 78 חזר עובדי לבה"ד לקורס מתקדם קורס פיקוד ומטה. עוד לפני הקורס עבר עובדי תכנית הכנה לקציני נשק, מה שנתן לו יתרון לא מבוטל.

צור עימנו קשר

מפת אתר
עמוד הבית

הדפס